Antalya 'nın Köyleri

Sonbahar aylarının gelmesiyle doğaya geri dönüş başladı. Doğa ve tarihle baş başa kalabileceğiniz Antalya'nın birinden şirin köylerini keşfetmeye hazır mısınız?


Kaleköy

Antalya'nın Demre ilçesinde, Üçağız Köyü'nde yer alıyor Kaleköy. Caretta carettaları, muhteşem doğası, Likya medeniyetinden miras kalan lahitleri ve Simena Kalesi ile yeryüzündeki cennet köşelerden… Sessizliğin ve huzurun adresi Kaleköy, doğa ve tarihle baş başa kalmak, kitap okumak isteyenler için harika bir adres.  

Çavuşköy - Adrasan

Doğa ile baş başa tatil yapmak isteyenler için harika bir seçim Adrasan, eski adıyla Çavuşköy, muhteşem doğal güzelliklere sahip eski bir yerleşim birimi. Dünyaca ünlü Likya yolu üzerinde. 2.5 kilometre uzunluğundaki sahiliyle masmavi denizin, yemyeşil ormanların ve dağların keyfini sürebilirsiniz. Adrasan, Antalya'ya yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan şirin bir köy.

Akçapınar Köyü

Doğal güzelliklerinin arasında kumları ve plajları kadar ünlü şelalelerin en büyüleyicilerinden biri Antalya'ya 60 kilometre mesafede bulunan Akçapınar Köyü'nde yer alıyor. Köyün girişinde kocaman okaliptus ağaçları sizi karşılıyor. Biri 70, diğeri ise 51 metre yüksekliğinde olan şelalenin karlarla beslenen şelaleler ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Hıristiyanlar için önemli bir hac yolu olan Aziz Pavlus Yolu üzerinde bulunan şelalelerin çevresindeki doğal yaşam, yürüyüş yapmak isteyenler için de çok keyifli bir rota sunuyor.  

Çıralı Köyü

Olimpos Dağı eteklerinde yer alan Çıralı Köyü yemyeşil bir bitki örtüsü ve masmavi denizi ile tipik bir Akdeniz köyü. Caretta carettaların yumurtlamak için geldiği yerlerden biri olan Çıralı, bu özelliği ile dünyanın her yerinden gelen doğaseverleri ağırlıyor. Portakal bahçeleriyle çevrili bu köyde huzur bulacağınız kesin. Gece kalma imkanınız olursa mutlaka sahile inin ışıklandırma olmayan sahilde gökyüzünün pırıltısına hayran kalacaksınız. 

Çakırlar ve Geyikbayırı Köyü

Çakırlar, Antalya'nın en renkli köy pazarı ve geleneksel kahvaltıcılarıyla dikkat çekiyor. Çakırlar'da ev yapımı reçelleri ve gözlemeleriyle sıkı bir kahvaltı yaptıktan sonra öğle yemeği için Gyikbayırı Köyü'nde bulunan alabalık tesisini ziyaret ederek doğayla iç içe lezzetli bir gün geçirebilirsiniz

Üçoluk Köyü

Konyaaltı'nda bulunan Üçoluk Köyü, Torosların eteklerinde yer alan köy, yaylasıyla bölgede haklı bir üne sahip. Yerel halkın sıcak yaz aylarını geçirmek için tercih ettiği Üçoluk Köyü yakınlarındaki yayla, kamp yapmak isteyenlerin mutlaka rotasına eklemeleri gereken bir yer. 

Ormana Köyü

Antalya şehir merkezinden Toros Dağları’nın arasına uzanan bir yolculukla gidiliyor İbradı Ormana Köyü’ne. Doğa ile iç içe olmak istediğiniz zamanlarda hafta sonu gidilecek  en güzel yerlerden biri Ormana Köyü.  El değmemiş doğası ile size huzur dolu bir hafta sonu sunuyor. Ormana Köyü'ne çok yakın olan Altınbeşik Mağarasını ve Eynif Ovası'nı da mutlaka görmelisiniz

 

Antalya 'nın Köyleri içeriği, 07 Ocak 2021 tarihinde Biantalya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha