Finike-Ördübek Yaylası

Asırlık sedir ağaçları ile ardıç ağaçlarının çevrelediği, çok geniş alanlara yayılmış olan Ördübek Yaylası tabanı dağ çayırları ve kır çiçekleri ile kaplıdır. Çok az sayıda yayla evinin olması, hiç bir altyapının bulunmaması, bu harikulade güzel olan yaylayı bakir kılmıştır. Arif Köyü'nde bulunan Antik Arycanda Kenti yaylada görülebilecek yerler arasındadır.


Ördübek Yaylası, Finike’nin kuzeyinde ilçe merkezine 47 kilometre, Yazırköyü’ne 8 kilometre uzaklıktadır. Yaylaya ulaşmak için Finike-Elmalı Karayolunun 41’nci kilometresinden batıya dönülerek 6 kilometre asfalt bir yol takip edilir.

Yaz aylarında Finike’den minibüslere ulaşmak mümkündür. Ördübek, Kumluca, Turunçova, Demre ve Yazır’dan çıkan yaylacılar tarafından kullanılır. Yazlık olarak kullanılan yaylada kış aylarında kimse kalmaz. Haziran başında yaylaya çıkılmakta eylül ortalarına kadar burada kalınmaktadır. Ayrıca sadece hafta sonları için veya günübirlik gelip giden, günlük işlerini takip eden nüfus da azımsanmayacak kadar çoktur. Daha çok sayfiye amacıyla kullanılan yaylada nüfus, yaz döneminde yaklaşık bin kişi kadardır. Hayvancılık ise Yazırköylülerine yapılmaktadır. Yazır’daki kışlaklarından çobanlar eşliğinde ayrılan sürüler, Ördübek ve Ernez yaylalarıyla çevredeki diğer yaylalarda otlatılmaktadır. Çok geniş alana yayılmış olan yayla yüzeyi dağ çayırları ve kır çiçekleri ile kaplıyken, etrafı karaçam, asırlık sedir ağaçları ve ardıç ağaçlarıyla çevrelenmiştir.

Nasıl gidilir?

Finike-Elmalı karayolunun 41. km’sinden batıya dönülerek 6 km yolla ulaşılır. Yaz aylarında Finike'den minibüslerle ulaşmak mümkündür.

Finike-Ördübek Yaylası içeriği, 07 Kasım 2020 tarihinde Biantalya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha