Gedevet Yaylası

Gedevet Yaylası, Alanya`nın bir köyü olan Dere Köy sınırları içinde, deniz seviyesinden 1100 rakımda ve ilçeye 21 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tüm yolları asfaltlanmış apartman, villa ve çiftlik evleri ile dolu olan yayla, 2006 yazından bu yana günübirlik piknik alanlarıyla hizmet vermektedir


 Son yıllarda öne çıkan yayla turizminin yaygınlaşmasıyla Gedevet Yaylası da giderek popüler olmaya başlamıştır. Deniz seviyesinden yüksekliği sebebiyle yaz aylarında da çokça serin olan yayla, Alanya`nın sıcağından bunalanlar için harika bir kaçamak olacaktır.

Sık çam ormanlarıyla çevrili mesire alanında kamelyalar, hamaklar, piknik masaları ve tuvaletler bulmak mümkündür. Yaylanın merkezinde bulunan ulu çınar ağaçları görülmeye değerdir. Gedevet Yaylası`na, çam kokuları içinde, yemyeşil ormanların içinde geçireceğiniz günübirlik bir piknik gezisi mutlaka düzenlemelisiniz.

Pınarbaşı yaylası sınırları içindedir. Bir rivayete göre Fatih Sultan Mehmet zamanında Alaiye’yi Karamanoğullarından almak için görevlendirilen Gedik Ahmet Paşa, Konya üzerinde Taşatan ve Gedevet yoluyla Alaiye’ye inmiş; bundan dolayı Gedik isminin Gedevet olarak söylendiği bilinmektedir. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 1050 metredir. Çinilerle süslü çeşmesi sağlam durumdadır. Bu yaylada; turfanda sebzeler, elma, armut, kızılcık, fındık, kestane, kiraz, üzüm, incir gibi ürünler yetişir.


Nasıl gidilir?

Bu yaylaya ulaşmak için Alanya merkezinden kuzeye doğru yani dağlara yönelmeniz gerekiyor. 21 kmlik asfalt yol, sürekli yokuş çıkarak ilerliyor. Geri dönüp bakarsanız, panoramik bir Alanya manzarasına şahit olacaksınız. Deniz seviyesinden 1100 metre yüksekteki Gedevet Yaylası’na çıkmak için yaklaşık 40 dakika araba sürmeniz gerekiyor.

Gedevet Yaylası içeriği, 07 Kasım 2020 tarihinde Biantalya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha