Karain Mağarası

Lütfen Dikkat: İnsanlık tarihine ışık tutan böyle bir mağaranın ülkemizde bulunmasının kıymetini hep birlikte bilelim. Ona önce biz bu ülkenin insanları olarak sahip çıkalım, koruyalım, kollayalım.


 Mağaraya tırmanma merdivenleri boyunca çok sık aralıklarla ve dinlenme alanlarında bu güzel düzenlemeyi yapanlar bol miktarda çöp kutuları koymuşlar. Çöplerimizi gelişi güzel etrafa değil bu kutuların içine atalım. Çevre temizliğine önem verelim. Vermeyenleri uyaralım.

Karain Mağarası Antalya'ya 27 km uzaklıktadır. 1946 yılından beri kazılar yapılmaktadır. Yapılan kazılardan, bölgenin günümüzden 500.000 yıl kadar önce de yerleşim merkezi olarak kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Türkiye'nin içinde insan yaşamış en büyük mağarasıdır. Karain Mağarası, Anadolu ve Yakın Doğu tarihi açısından önemli bir paleolitik merkezdir.

Karain'den ele geçirilen Anadolu'da bilinen en eski insan kalıntılarının yanısıra mağarada ortaya çıkarılan taşınabilir sanat ürünleri Anadolu sanatının ilk örnekleridir.

Karain Mağarası'nda yapılan kazılarda ele geçen buluntular, mağara yanındaki yer alan küçük bir müzede ve Antalya Müzesi'nde sergilenmektedir.

Not: Karain Mağarasına ulaşmak için 522 basamaktan oluşan merdivenlerden tırmanmak gerekmektedir.

Karain Mağarası içeriği, 07 Kasım 2020 tarihinde Biantalya.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha